Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Master ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
blackcerber

Czytelnik



Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Karpacz
Posiadane auto: Renualt Master II
Piwa: 0/1
Wysłany: Czw 23 Sty 2020, 10:29
Temat postu:

Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


Witam,
Mam taki temat. Może ktoś pomoże. Kupiłem Mastera II wersję Maxi (2,2 metra w środku wysokości i 3,6 metra długość paki) i teraz robię z niego coś ala Kamper-Bieda Edyszyn Wink W środku miejsce na dwa motocykle enduro i spanie. Więc nie będą wożone ciężary.
Silnik mam prosty, bez turbo 2,5D - 80KM, ale jest to spięte ze skrzynią biegów o oznaczeniu PF1 AA-017 co w praktyce oznacza, że jedzie bardzo wolno. wyprzedzanie ciężarówki to wyzwanie Smile

Czy może ktoś wie jaka skrzynia pasowałaby do obecnego silnika i będzie miała najszybsze przełożenia?
Mogę kupić skrzynię (trafiłem okazyjnie na oferty sprzedaży takich skrzyń) :
PF1 AA-011
lub PF1 AA 023,
ale nie wiem czy któraś z nich będzie "szybsza" i czy na 100% podejdzie do silnika 2,5D (strona rozrusznika to wiem, że ma znaczenie i sterowanie skrzyni oraz rodzaj wysprzęglika)

Internety mówią, że trzy ostatnie cyfry mówią o przełożeniu.
Czy ktoś ma informacje co te ostatnie cyfry oznaczają? Jakie przełożenie się kryje w ich symbolach????

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedz.
Rysiek
Powrót do góry
amples

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 209
Skąd jesteś (miejscowość / region): w.wa
Posiadane auto: master
Piwa: 11/0
Wysłany: Czw 23 Sty 2020, 13:39
Temat postu:

Re: Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


blackcerber napisał:
Witam,
ciężary.
Silnik mam prosty, bez turbo 2,5D - 80KM, ale jest to spięte ze skrzynią biegów o oznaczeniu PF1 AA-017 co w praktyce oznacza, że jedzie bardzo wolno. wyprzedzanie ciężarówki to wyzwanie Smile

Gdy był nowy miał 155 Nm i 80 KM
ty tym chcesz min wyprzedzać ciężarówki jak osobówką Question
Tylko z górki lub z wiatrem , żadna wymiana skrzyń nie pomoże .
Gdy zmienisz skrzynie na szybszą to jeszcze bardziej będzie mułowaty
Chcesz się ścigać z ciężarówkami - to w najwyższej budzie trzeba ci min. 120 KM i 300 Nm (Dci)
Powinieneś się cieszyć że nadążasz za ciężarówkami i nie blokujesz ich . Mr. Green
Ps.
Chcesz pokombinować , to może zacznij od większych kół-opon (np. 75) , nawet 7-8% idzie uzyskać , zależy co teraz tam masz .

(Ja się tu produkuję a blackcerber pewnie znowu dopiero za 9 lat wyskoczy z jakimś pytaniem )
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
blackcerber

Czytelnik



Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Karpacz
Posiadane auto: Renualt Master II
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 27 Sty 2020, 18:54
Temat postu:

Re: Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


"Chcesz pokombinować , to może zacznij od większych kół-opon (np. 75) , nawet 7-8% idzie uzyskać , zależy co teraz tam masz" ....

Już mam założone 225/75-15"
No, może coś jeszcze pokombinuję po swojemu.
Dziękuję za odpowiedz.
Powrót do góry
amples

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 209
Skąd jesteś (miejscowość / region): w.wa
Posiadane auto: master
Piwa: 11/0
Wysłany: Pon 27 Sty 2020, 23:25
Temat postu:

Re: Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


blackcerber napisał:
"
Już mam założone 225/75-15"

Jeżeli uważasz ze mocy ci wystarczy to zmień felgi na 16 (pewnie też piasty Question )
Maiłem w masterze II 225 /75 /16 , mieszczą się bez problemu (ta sama buda 2002 , ale dci 115)
Powrót do góry
ciupaga28

Auto Maniak



Dołączył: 26 Wrz 2009
Posty: 792
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Opel Movano 2011 DCI by V-tech 135KM/204KM 308Nm/440Nm Opel Insignia 2.0 CDTI 2016
Piwa: 51/2
Wysłany: Wto 28 Sty 2020, 02:51
Temat postu:

Re: ( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


Sie ma

Zaraz , zaraz...
Większe koła nie spowodują większej prędkości czy lepszego przyspieszenia , a wręcz przeciwnie.
Większe koła - większe opory toczenia. Więcej potrzeba energii , aby większe koła wprawić w ruch. Więc będzie jeszcze gorzej.
225/75/15 to standardowy rozmiar dla L3 H3 , L3 H2 Mastera 1997-2001.
Montaż kół 16 cali nic nie da , bo nic się nie zmieni. Zmieni tylko to , że zamiast szczęk i bębnów , będą tarcze i klocki hamulcowe.

Takim Masterem 80 KM zrobiłem prawie 500 tys km. I uwierz mi , że nic z tym nie zrobisz.
Prędkośc max na pusto to około 130 km/h. Jak miałem 1.5 T towaru to max 110 km/h. Ale to już było męczenie auta i trwało dość długo rozpędzanie. Ciężarówki na światłach mnie mijały...
Te auta już tak mają. Zbyt mały moment obrotowy , aby prawie 2000 kg pociągnąć. A co dopiero załadowany.
Co innego silnik 2.8 DTI. Tu już była turbina i to się dość ładnie rozpędzało. Lepiej wstawić silnik 2.8 DTI i mieć ponad 120 KM.

Pozdrawiam
Wojtek
_________________
Liczą się ludzie - nie samochody.
Samochód jest tylko dodatkiem do człowieka - nigdy nie powinno być odwrotnie.
Nie ważne gdzie , nie ważne po co , nie ważne kiedy - WAŻNE Z KIM !
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 28 Sty 2020, 02:51
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
blackcerber

Czytelnik



Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Karpacz
Posiadane auto: Renualt Master II
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 28 Sty 2020, 09:10
Temat postu:

Re: ( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


Dziękuję Wojtku za odpowiedz. Dobre wieści, że da się tym zrobić sporo kilometrów. Najwyżej wezmę o jeden dzień dłuższy urlop, aby dojechać gdzieś na miejsce.... hehee...
Pozdrawiam serdecznie.... Chciałem obczaić temat, zanim spróbuję wydać jakieś pieniądze na skrzynię biegów itd.
Powrót do góry
ciupaga28

Auto Maniak



Dołączył: 26 Wrz 2009
Posty: 792
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Opel Movano 2011 DCI by V-tech 135KM/204KM 308Nm/440Nm Opel Insignia 2.0 CDTI 2016
Piwa: 51/2
Wysłany: Wto 28 Sty 2020, 11:46
Temat postu:

Re: ( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


Sie ma.

Nie wiem jak długo masz tego Mastera , ale jeżeli silnik jest zdrowy , to przeżyje Ciebie Very Happy
Wiem , że w tych Masterach nie ma fajerwerków , ale ja bardzo milo go wspominam , bo zjeździłem nim całą Europę w zasadzie bezawaryjnie. Musisz tylko uważać na skrzynię biegów , bo zdarza się że padają synchronizatory drugiego i czwrtego biegu. To wynika z tego , że skrzynia jest trochę za slaba do tego auta , które trzeba trochę piłować , aby jechało.
Silnik ma chęć , ale skrzynia za nim nie nadąża. Musisz w miarę delikatnie zieniać biegi.
Ogólnie bardzo fajne auto. Żona Cię zostawi , a Master będzie Ci wiernie służył Very Happy Very Happy Very Happy

Pozdrawiam
Wojtek
_________________
Liczą się ludzie - nie samochody.
Samochód jest tylko dodatkiem do człowieka - nigdy nie powinno być odwrotnie.
Nie ważne gdzie , nie ważne po co , nie ważne kiedy - WAŻNE Z KIM !
Powrót do góry
amples

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 209
Skąd jesteś (miejscowość / region): w.wa
Posiadane auto: master
Piwa: 11/0
Wysłany: Wto 28 Sty 2020, 11:54
Temat postu:

Re: ( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


ciupaga28 napisał:

Zaraz , zaraz...
Większe koła nie spowodują większej prędkości czy lepszego przyspieszenia , a wręcz przeciwnie.

Zaraz , zaraz...Laughing
Zwiększą prędkość , przy tych samych obrotach silnika Exclamation
o ile ten będzie miał na tyle mocy by je utrzymać ,
co przy 155 Nm i 80 Km mało prawdopodobne jak wspominałem wyżej .
Co do przyspieszenia również wspominałem ze będzie mułowaty .

ciupaga28 napisał:

Większe koła - większe opory toczenia.

Przy tej samej szerokości opony ,
opory toczenia pozostają te same przy zachowaniu tej samej prędkości liniowej

Reasumując
Zwiększając koła : zyskujemy na prędkości kosztem przyspieszenia
Zmniejszając koła : zyskujemy na przyspieszeniu kosztem prędkości
Powrót do góry
ciupaga28

Auto Maniak



Dołączył: 26 Wrz 2009
Posty: 792
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Opel Movano 2011 DCI by V-tech 135KM/204KM 308Nm/440Nm Opel Insignia 2.0 CDTI 2016
Piwa: 51/2
Wysłany: Wto 28 Sty 2020, 12:28
Temat postu:

Re: ( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


Sie ma.

Tu chodzi nie o opory toczenia jak bedzie szrsza opona i miała większy styk z nawierzchnią , ale o samą średnicę koła.
Ten silnik i ta skrzynia biegów nie da rady.

Mozna załozyć koła od ciężarówki i to nic nie da. Auto będzie się duzo wolniej rozpędzało , a prędkość nie wzrośnie.
Przy większym niż fabrycznie rozmiarze , poprawi się komfort jazdy. Ale nic więcej.

A wiem cos o tym , bo na zimę mam fabryczne 225/65/16 , a na lato 235/65/16. Nie ma żadnej różnicy w prędkości maksymalnej auta. Jazda jest tylko przyjemniejsza.
Jak kupiłem swoje auto miało załozone opony na lato 235/75/16 i to był dopiero komfort jazdy. Ale prędkość maksymalna pozostała bez zmian. Jednynie co , to tylko czułem że troszkę więcej siły mu potrzeba , aby sie rozpędził. To normalne oczywiście. Ale u mnie nie ma tego problemu bo mam 204 KM i 440 Nm , więc to zawsze da radę.

Pozdrawiam
Wojtek
_________________
Liczą się ludzie - nie samochody.
Samochód jest tylko dodatkiem do człowieka - nigdy nie powinno być odwrotnie.
Nie ważne gdzie , nie ważne po co , nie ważne kiedy - WAŻNE Z KIM !
Powrót do góry
amples

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 209
Skąd jesteś (miejscowość / region): w.wa
Posiadane auto: master
Piwa: 11/0
Wysłany: Sro 29 Sty 2020, 01:20
Temat postu:

Re: ( Renault Master ) Która szkrzynia jest najszybsza? silnik 2,5D 80KM Master II


ciupaga28 napisał:
ale o samą średnicę koła.
Ten silnik i ta skrzynia biegów nie da rady.
A co napisałem wcześniej-na początku wątku Very Happy
amples napisał:

Gdy był nowy miał 155 Nm i 80 KM
ty tym chcesz min wyprzedzać ciężarówki jak osobówką Question
Tylko z górki lub z wiatrem , żadna wymiana skrzyń nie pomoże .
Gdy zmienisz skrzynie na szybszą to jeszcze bardziej będzie mułowaty
Chcesz się ścigać z ciężarówkami - to w najwyższej budzie trzeba ci min. 120 KM i 300 Nm (Dci)
Powinieneś się cieszyć że nadążasz za ciężarówkami i nie blokujesz ich . Mr. Green

ciupaga28 napisał:
, bo na zimę mam fabryczne 225/65/16 , a na lato 235/65/16. Nie ma żadnej różnicy w prędkości maksymalnej auta. Jazda jest tylko przyjemniejsza.............
Jak kupiłem swoje auto miało załozone opony na lato 235/75/16 i to był dopiero komfort jazdy. Ale prędkość maksymalna pozostała bez zmian.
A kto tu pisał o prędkości maksymalnej Question (o tym decyduje przede wszystkim moc silnika) ilu ......... z max prędkością lata Question
chodzi o prędkość przy danych obrotach silnika przy np. wolnej-miejskiej skrzyni .
Przykład:
w starym 115 dci po zmianie z 225/65/16 na 225/75/16 ,
obroty silnika przy setce spadły z około 2500 na 2300obr/min (zapomnieli dołożyć 6 bieg Mr. Green )
w obecnym kilku letnim 2.3 również dałem wyższe (75) przy setce silnik kreci około 1900 a nie jak wcześniej prawie 2100 obr/min
no i licznik w końcu pokazuje prędkość rzeczywistą nie zawyżoną .
a co do prędkości max to u mnie wynosi 130 (kaganiec) i wcale nie zamierzam go zdejmować , co by fantazja ułańska nie poniosła . Very Happy
Powrót do góry
blackcerber

Czytelnik



Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Karpacz
Posiadane auto: Renualt Master II
Piwa: 0/1
Wysłany: Czw 06 Lut 2020, 18:16
Temat postu:

Dziękuje za odpowiedzi


Dzięki... opony już mam założone wysokie. Jest lepiej.
Faktycznie w skrzyni czasami II bieg nie wchodzi. Szczegolnie jak zwalniam przed skrzyzowaniem i zrzucam z III na drugi. Być może synchronizatory.
Na szczęście planuję pojechać nim rocznie jedną może dwie trasy na Rumunie z motocyklami na pace. Spanie sobie zrobię w środku i mini kamper "bieda EDYSZYN" jak znalazł.
Pocieszające są opinie, że to generalnie dobry samochód i udany silnik.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Master ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Master »

Opinie o samochodach Renault Master - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Master ) Porady, problemy techniczne


RenaultLaguna

21 900

2007r.

196 000 km

śląskie

RenaultMegane

76 990

2021r.

34 000 km

śląskie

RenaultTwingo

13 900

2008r.

179 000 km

małopolskie

RenaultGrand Scenic

11 500

2006r.

278 000 km

śląskie

RenaultMegane

48 800

2017r.

37 000 km

małopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System