Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Scenic ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barus

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 122
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso 2011 2.0 HDI 150 KM Manuał
Piwa: 2/9
Wysłany: Sob 20 Sie 2011, 22:50
Temat postu:

Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Witajcie

Dwa tygodnie temu gdy wyjeżdżałem z myjni ręcznej po odpaleniu silnika po chwili zaczęło coś głośno trzeszczeć pod maską jakby "piszczeć". Myślałem, że coś mi spieprzyli, no ale niby jak, skąd? Wyłączyłem więc silnik i odpaliłem ponownie. No i znowu to samo. Pomyślałem, że to może pasek klinowy, przygazowałem trochę na biegu jałowym i po chwili usłyszałem potężny strzał, przestało piszczeć i było wszystko OK. Jednak od tego czasu czasami słyszałem takie jakby lekkie harczenie gdzieś w alternatorze zwłaszcza gdy włączyłem klimę. No ale OK. Jeździłem dwa tygodnie, nic złego w sumie się nie działo.

No i dziś znowu gdy włączyłem silnik po chwili zaczęło coś głośno "piszczeć". Wyłączyłem więc silnik i odpaliłem ponownie. No i dalej to samo. Przygazowałem więc i po chwili usłyszałem znowu potężny strzał, przestało piszczeć, ale zapaliła mi się od razu czerwona kontrolka STOP i akumulator.
Domyśliłem się, że urwał się pasek klinowy.
Pod maską znalazłem zerwany pasek. Czy to pasek klinowy, czy wielorowkowy, czy to jest to samo? Czy mógł on tak strzelać na raty (na dwa razy)? Domyślam się, że on napędza pompę wspomagania, bo od razu odczułem brak wspomagania. Co on jeszcze robi? Napędza alternator i coś w klimie chyba? Aha i pompę wodną też? Czyli mogę zagrzać silnik gdybym dłużej jechał?

Czy dojadę tak do serwisu (ok. kilometr) bez tego paska, czyli bez ładowania akumulatora? Czy te harczenie jakie czasami słyszałem w alternatorze może oznaczać, że trzeba będzie jeszcze coś wymienić, jakieś rolki, napinacze czy coś? Czy to mogło być związane z tym zrywającym się paskiem?

I jeszcze jedno pytanie, czy przy wymianie rozrządu (w marcu) musieli też coś ruszać przy tym pasku klinowym (ściągać go?). Jeśli tak, to czy mogli go za mocno naciągnąć i przez to się urwał?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc Smile
Powrót do góry
borys#

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 116
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj. dolnośląskie
Posiadane auto: Renault, Scenic I Privilege, phII, 1.9dci, 102 KM, silnik F9Q K 732, 2001
Piwa: 6/3
Wysłany: Sob 20 Sie 2011, 23:14
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Pasek klinowy a wielorowkowy jeżeli chodzi o ścisłość to nie to samo, albo klinowy albo wielorowkowy. U nas chodzi o pasek wielorowkowy przy czy zdarza się, że nazywają go klinowym ale mają na myśli pasek wielorowkowy Very Happy Jest to pasek osprzętu i napędza pompę wspomagania, pompę wodną, alternator i sprężarkę. Musisz sprawdzić dlaczego zerwało pasek, może siadło łożysko na alternatorze. Przy wymianie rozrządu pasek, o którym mowa trzeba zdjąć ale przyczyna zerwania paska bardziej leży po stronie któregoś z kół pasowych. Na tym pasku jest samonapinacz. Czy dojedziesz do mechanika z zerwanym paskiem, dojedziesz tylko obserwuj temperaturę płynu chłodzącego.
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
barus

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 122
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso 2011 2.0 HDI 150 KM Manuał
Piwa: 2/9
Wysłany: Sob 20 Sie 2011, 23:29
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


borysie, dziękuję Ci.

Czyli ten pasek mógł się zrywać tak na raty (na dwa razy)?

No i te charczenie takie gdzieś jakby w alternatorze, które słyszałem od 2 tygodni zwłaszcza na zimnym silniku po włączeniu klimy, to co to mogło być, te łożyska w alternatorze? Czy można same łożyska wymienić czy trzeba cały alternator?
Powrót do góry
borys#

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 116
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj. dolnośląskie
Posiadane auto: Renault, Scenic I Privilege, phII, 1.9dci, 102 KM, silnik F9Q K 732, 2001
Piwa: 6/3
Wysłany: Sob 20 Sie 2011, 23:42
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Można wymienić same łożyska. Jeżeli chodzi o pasek to trudno powiedzieć czy zerwał się "na raty", po prostu zerwał się. Wspomniałeś o klimatyzacji, sprawdź sprężarkę bo ona też się potrafi zatrzeć.
_________________
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez borys# dnia Nie 21 Sie 2011, 00:18, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
milejow

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 6209
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mętów pod Lublinem
Posiadane auto: A sprzedałem wszystko wpi.....zdu!
Piwa: 426/11
Wysłany: Sob 20 Sie 2011, 23:57
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Kolego Borys nie bredź, pompa wody tam lata na rozrządzie
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 20 Sie 2011, 23:57
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
barus

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 122
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso 2011 2.0 HDI 150 KM Manuał
Piwa: 2/9
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 00:03
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


to znaczy klima normalnie chłodziła (niedawno robiłem całą diagnostykę klimy (uzupełnianie, odgrzybianie itp).

Po prostu po włączeniu klimy słyszałem w alternatorze czasami takie trzeszczenie jakby.
Powrót do góry
barus

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 122
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso 2011 2.0 HDI 150 KM Manuał
Piwa: 2/9
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 00:06
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


milejow napisał:
Kolego Borys nie bredź, pompa wody tam lata na rozrządzie

Nieprawda. Pompę wody w tym aucie napędza pasek wielorowkowy. Wymieniałem rozrząd i mechanik (szwagier brata) mówił, że pompy nie trzeba wymieniać, bo nie jest na rozrządzie, ale i tak wymieniłem ją przy okazji.

Ej, automaniak, a nie wie takich rzeczy....
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
borys#

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 116
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj. dolnośląskie
Posiadane auto: Renault, Scenic I Privilege, phII, 1.9dci, 102 KM, silnik F9Q K 732, 2001
Piwa: 6/3
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 00:10
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


milejow napisał:
Kolego Borys nie bredź, pompa wody tam lata na rozrządzie

Milejow spokojnie coś taki bojowy Evil or Very Mad U mnie pompy wodnej na rozrządzie nie ma chyba, że bredzę. Ale Ty milejow mam nadzieję szybko to wyprostujesz Very Happy
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
borys#

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 116
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj. dolnośląskie
Posiadane auto: Renault, Scenic I Privilege, phII, 1.9dci, 102 KM, silnik F9Q K 732, 2001
Piwa: 6/3
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 00:12
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


barus napisał:
milejow napisał:
Kolego Borys nie bredź, pompa wody tam lata na rozrządzie

Nieprawda. Pompę wody w tym aucie napędza pasek wielorowkowy. Wymieniałem rozrząd i mechanik (szwagier brata) mówił, że pompy nie trzeba wymieniać, bo nie jest na rozrządzie, ale i tak wymieniłem ją przy okazji.

Ej, automaniak, a nie wie takich rzeczy....

No i barus wyjaśnił temat. Piwko Very Happy
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
barus

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 122
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Citroen C4 Picasso 2011 2.0 HDI 150 KM Manuał
Piwa: 2/9
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 00:30
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


borys# napisał:
No i barus wyjaśnił temat. Piwko Very Happy

Ode mnie też Wink

Ciągle myślę, co mogło spowodować zerwanie tego paska, on nie jest wytarty, tylko nagle w jednym miejscu urwany. Ten ogromny hałas, który dwa razy wydobywał się przed urwaniem pochodził chyba gdzieś z alternatora Sad

Najbardziej wkurza mnie to, że mechanik wcale nie musi dokonać prawidłowej diagnozy...
Powrót do góry
rafigre

Dyskutant



Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 66
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radom
Posiadane auto: Peugeot 407 SW 2.0 hdi 2004 rok
Piwa: 2/3
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 10:02
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Witam. Na 99% będzie to sprzęgiełko na alternatorze.Też tak miałem że po włączeniu klimy dochodził hałas od alternatora, tylko u mnie nie zerwało paska,tylko się zsuwał.
Powrót do góry
borys#

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 116
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj. dolnośląskie
Posiadane auto: Renault, Scenic I Privilege, phII, 1.9dci, 102 KM, silnik F9Q K 732, 2001
Piwa: 6/3
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 10:55
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Jak to zsuwał się pasek, przecież koło pasowe jest wielorowkowe. Przeskakiwał o jeden rowek?
To w takim razie coś na temat sprzęgiełka jednokierunkowego tutaj i jeszcze tytaj a sprzęgiełko do alternatora jest tutaj
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
pc111

Auto Maniak



Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 4198
Skąd jesteś (miejscowość / region): ...
Posiadane auto: ...
Piwa: 258/295
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 12:07
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


No proszę , jak to się niektórzy koledzy " WYROBILI na forum" ,już piwa stawiają ,a niedawno byli przeciwni " kręcącym się panienkom" i stawianiem piw przez innych "auto maniaków" , prawda Barus Wink
Powrót do góry
dodek

Auto Maniak



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 914
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zakopane
Posiadane auto: Renault Clio 1,4 16V 2003 98KM, Renault Trafic 2,0 dCi 2009 140 KM
Piwa: 75/29
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 12:48
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Jeżeli coś się działo po włączeniu klimy to bardziej stawiałbym na sprzęgło klimatyzacji niż na sprzęgło alternatora. Najlepiej po prostu ściągnij pasek wielorowkowy i posprawdzaj organoleptycznie wszystkie koła nim napędzane - ew. luzy, odglosy i czy obracają się płynnie. Wg mnie to podstawa. Jeśli nic nie wyczujesz to wtedy dopiero można zacząć "gdybać".
Aha, no i pompa oczywiście jest na pasku wieloklinowym więc uważaj z tym dojazdem. Ja bym poprosil kogoś o podholowanie. Lepiej dmuchać na zimne niż napytać sobie większej biedy. Prądu na pewno Ci nie braknie, po prostu silnik nie będzie miał chłodzenia. A następstwa tego mogą być kosztowne.
Powrót do góry
milejow

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 6209
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mętów pod Lublinem
Posiadane auto: A sprzedałem wszystko wpi.....zdu!
Piwa: 426/11
Wysłany: Nie 21 Sie 2011, 16:07
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Zerwany pasek klinowy, wielorowkowy, jaki? Brak ładowania.


Panowie zwracam honor i chylę czoła, macie rację, rutyna mnie zgubiła bo ciągle klepałem szesnastki w renówkach
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Scenic ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Scenic »

Opinie o samochodach Renault Scenic - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Scenic ) Porady, problemy techniczne


RenaultMegane

22 900

2011r.

147 000 km

śląskie

RenaultKangoo

14 999

2009r.

153 000 km

warmińsko-mazurskie

RenaultLaguna

11 900

2005r.

198 000 km

śląskie

RenaultScenic

22 400

2013r.

234 000 km

podkarpackie

RenaultClio

38 900

2019r.

102 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System