Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Vel Satis ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Raptor79

Debiutant



Dołączył: 05 Sie 2010
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIELCE
Posiadane auto: VEL SATIS 2,2DCI EXPRESION
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 19 Lut 2011, 21:36
Temat postu:

Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Witam!
Pytanie moje jest klarowne, tzn. jestem po remoncie silnika w Versalce 2,2dci o przebiegu 180tyś km i do tej pory stosowałem i stosuje olej Elfa 5W40 zalecany przez Renault syntetyk!
Czy nalezy już zmienić go może na półsyntetyk przy takim przebiegu czy narazie pozostać przy aktualnym?
wymieniona miałem turbinę i intercooler oraz kilka innych uszczelek i pasków itp!
Proszę o radę gdyż chcialbym teraz przypilnować i należycie przewidzieć pewne rzeczy cobym znowu nie musiał remontować silnika!
_________________
RAPTOR
Powrót do góry
archive_18

Auto Maniak



Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 15058


Piwa: 1623/642
Wysłany: Sob 19 Lut 2011, 23:01
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Zostań przy syntetyku.
Jeżeli zauważysz nadmierny apetyt na olej to przy następnej wymianie przejdź na 10W40.
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
cezar65

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 278
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bogatynia (Dolny Śląsk)
Posiadane auto: Vel Satis 2,2 dCi Initiale Paris 2005 r.
Piwa: 8/8
Wysłany: Nie 20 Lut 2011, 14:42
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Dokładnie tak jak pisze Michał, jeżeli silniki nie wykazuje nadmiernego apetytu, to pozostań przy syntetyku, bo jeżeli przejdziesz na półsyntetyk albo mineralny, to powrotu już niema, wiec lepiej się wstrzymać.
Powrót do góry
skype status
wariant

Dyskutant



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 80
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Vel Satis 2,2 dci
Piwa: 4/0
Wysłany: Nie 27 Lut 2011, 22:52
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Remont silnika po 180 tyś przy jeżdzie na syntetyku to raczej dziwna sprawa.
Proponuję 10w40 Mobil półsyntetyk z wymianą co 12 tyś. Należy zapomnieć o 30 tyś okresach wymiany zalecanych przez Renault, bo pomimo stosowania syntetyku jest to gwarancja krótkiego życia turbiny a pewnie nie tylko. Lepiej częściej choć nieco niższej klasy. Syntetyk to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Powrót do góry
Raptor79

Debiutant



Dołączył: 05 Sie 2010
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIELCE
Posiadane auto: VEL SATIS 2,2DCI EXPRESION
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 28 Lut 2011, 01:44
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Po tych postach już zgłupiałem co do tych olei!
Niech mi ktoś powie sensownie dlaczego przy przebiegu ok 200tyś i po wymianie turbiny, intercoolera itp powinienem zastosować 10W40 a nie 5W40?
jest na to jakaś reguła bądż zasada?mój mechanik mówi że skoro ci nie bierze oleju to zostać nadal przy syntetyku Elfa i jeżdzić!
wiem że może truje trochę ale wolę zapytać fachowcow niż znowu za jakiś czas remontować silnik!
_________________
RAPTOR
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 28 Lut 2011, 01:44
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
złoty85

Debiutant



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): kaszuby
Posiadane auto: skoda octavia 1.9tdi 2002 kombi Renault Vel Satis 2.2 dci
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 28 Lut 2011, 11:09
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


skoro nie bierze oleju zostan przy syntetyku..
Powrót do góry
gadu-gadu Wystawiono 1 piw(a)
wariant

Dyskutant



Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 80
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Vel Satis 2,2 dci
Piwa: 4/0
Wysłany: Pon 28 Lut 2011, 18:35
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


wymiana turbiny już po 200 tyś to właśnie wynik jazdy na syntetyku z wymianami co 30 tyś km. Ja wole zapłacić połowę mniej za olej a wymienić go dwa razy częsciej. Efekt: velsatis bez problemów a fiat 2,8 jtd juz 500 tyś km na tej samej turbinie.
Powrót do góry
jareksz

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 21 Lis 2010
Posty: 471
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: modus 2005 1,6 benz,Vel Satis 2,0,2006
Piwa: 28/3
Wysłany: Czw 03 Mar 2011, 21:52
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Remontem nie mozna nazwac wymiane turbo , paski i uszczelki.Jest to wydatek ,napewno ale przyczyna stoi po stronie użytkownika pojazdu że doszło do uszkodzenia podzespołu . W chłodnicy powietrza pewno doszło do perforacji i wycieku oleju na zewnątrz ,ktory najczesciej jest zarzucany z turbiny.Sprawa do naprawy a nie wymiany-chyba że była kolizja.Co do oleju polecam tylko i wyłącznie syntetyk nie koniecznie Elfa , ale olej jest najważniejszym medium w silniku .Jezeli olej jest bardzo brudny polecam syntetyk Durona na jedną wymiane -doskonale czysci a nastepnie wlac swoj ulubiony olej, i raz na jakiś czas ( 2 lata ) zdemontowac chłodnice powietrza doładowania i umyć ją wewnątrz z oleju i zewnątrz z brudu i piasku oraz przeprowadzic probę szczelnosci ,sprawdzic dokładnie połączenie przewodow z chłodnicą bo tam najczesciej dochodzi do wyciekow oleju. Wiec SYNTETYK !
_________________
jarek
Powrót do góry
DANIEL13

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 352
Skąd jesteś (miejscowość / region): SŁAWNO/ZACHODNIOPORSKIE
Posiadane auto: Espace 3.5 V6 LPG
Piwa: 5/14
Wysłany: Pon 03 Paź 2011, 19:09
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


u mnie turbina padla przy 155 tys km poprzednik jeżdził na elfie 5w30 i zmieniał co 30 tys km , Ja jeżdze na castrolu lub total 10w40 turbina jest po regeneracji i cały czas żyje a mam juz 232 tys km , teraz wymieniałem uszczelke pod głowicą , osobiście jestem zadowolony z autka ,wiadomo że drobnostki to się i e mercu zdarzają
_________________
przez 12lat :VELSATIS 2.2 DCI 180PS/380Nm po sofcie / teraz :Espace 2007r 3,5 V6 LPG.
Powrót do góry
slapas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 359
Skąd jesteś (miejscowość / region): Europa Zachodnia
Posiadane auto: Honda CR-V 2.0 i-VTEC 2007
Piwa: 21/2
Wysłany: Pon 03 Paź 2011, 20:34
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


A dlaczego nikt nie spojrzy do instrukcji, gdzie jak byk stoi, ze do 3.0 dci (P9X 701) nalezy stosowac 5W40 A3/B4 ? Nie 5W30 ani 10W40 bo ten pierwszy bedzie za rzadki w wysokich temperaturach i moze nie zapewnic wystarczajaco stabilnego filmu olejowego w lozyskach turbiny przy najwyzszych obciazeniach a 10W40 zbyt gesty na zimno i moze zbyt pozno docierac do lozysk turbiny po rozruchu. No i nie zapominac o jakosci oleju okreslonej jako A3/B4.
Grunt to czytac instrukcje a jesli juz chcemy wprowadzic jakies wlasne modyfikacje czy ulepszenia, to polecam uprzednio gruntownie zapoznac sie z tematyka, a nie stosowac znachorskie praktyki. Very Happy
Powrót do góry
cezar65

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 278
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bogatynia (Dolny Śląsk)
Posiadane auto: Vel Satis 2,2 dCi Initiale Paris 2005 r.
Piwa: 8/8
Wysłany: Pon 03 Paź 2011, 20:41
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Z tego co mi wiadomo, w naszych silniczkach 2,2 wymiany należy robić max co 20k km a nawet częściej, wówczas można się nimi długo cieszyć. Słyszałem to od kilku mechaników i sam stosuję się do tego, narazie jest ok! Ja stosuje ELF 5W40.
Powrót do góry
skype status
DANIEL13

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 352
Skąd jesteś (miejscowość / region): SŁAWNO/ZACHODNIOPORSKIE
Posiadane auto: Espace 3.5 V6 LPG
Piwa: 5/14
Wysłany: Pon 03 Paź 2011, 22:40
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


spójrz na praktyke a nie teorie : "znachorskie praktyki" jak to nazwałeś prowadza do tego że auta robią po 250 300 350 tys km bez remontu takie do mnie przyjezdzają a ślepa wiara w to co ci napisał producent .... skutki są widoczne na forum 150 tys km i remont za 10K zł. nie wszędzie można zastosowac inny olej ale gdzie można tam się stosuje , a co wtedy jak będziesz miał duzy przebieg -wyklepany motor ,dalej bedziesz go zażynał lepkością 5w40 ?
_________________
przez 12lat :VELSATIS 2.2 DCI 180PS/380Nm po sofcie / teraz :Espace 2007r 3,5 V6 LPG.
Powrót do góry
slapas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 359
Skąd jesteś (miejscowość / region): Europa Zachodnia
Posiadane auto: Honda CR-V 2.0 i-VTEC 2007
Piwa: 21/2
Wysłany: Wto 04 Paź 2011, 09:43
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


Z rozpedu nie doczytalem, ze mowa tu o 2.2 dci a nie 3.0 , dlatego wyszlo mi troche jakby nie do konca w temacie, jako ze inne radosci przysparzaja swym wlascicielom diesle Renault a zupelnie inne te drugie od Isuzu. Very Happy
Natomiast co do olejow tak w ogolnosci, to problem nie lezy najczesciej w tym, ze ludzie slepo trzymaja sie zalecen producenta ale w tym, ze niestety nie tylko zwykli uzytkownicy ale i warsztaty nierzadko albo nie do konca wiedza co leja do silnikow, albo wiedza (jak w przypadkow niektorych warsztatow) ale nie mowia tego wlascicielom aut. Crying or Very sad
Jak wspomnialem wczesniej, lepkosc to tylko jeden z bardzo wielu parametrow charakteryzujacych olej silnikowy. Parametr ten jest wazny ale w zadnym wypadku niewystarczajacy przy doborze oleju i musi byc brany pod uwage razem z klasa jakosciowa okreslana przez normy API lub ACEA. Dlatego uwazam za "znachorskie" okreslenie typu: "zmienic olej z 5W40 na 10W40" bez nieco doglebniejszej analizy i doboru klasy jakosciowej oleju, ktore moga sie nie pokrywac dla olejow o roznej lepkosci. To tylko tak w kwestii wyjasnienia mojego stanowiska z poprzeniego postu i bynajmniej bez intencji obrazania kogokolwiek (chyba ze mechanikow oszustow i nieukow).
A co do "zazynania silnika lepkoscia 5W40", to wydaje mi sie (choc moge sie mylic) ze przy przebiegu 150 tkm trudno mowic o "wyklepanym motorze" szczegolnie diesla. Ponadto jak mam rozumiec owo "zazynanie"? Czy masz na mysli prace silnika w niskiej temperaturze zaraz po uruchomieniu, czy moze eksploatacje przy wysokich obciazeniach dynamicznych i termicznych? Moze sie myle, ale z tego co wiem, to 2.2 dci ma znane problemy ze smarowaniem lozysk glownych walu z uwagi na m.in. male przekroje kanalow olejowych. Czy zatem wlanie oleju o wiekszej lepkosci w niskich temperaturach bedzie sprzyjac szybkiemu dotarciu oleju do lozysk? Oczywiscie nie chce podwazac czyjejs wiedzy popartej wieloletnim doswiadzeniem... ale moja "slepa wiara" tez nie jest tak zupelnie bezkrytyczna.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
DANIEL13

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 352
Skąd jesteś (miejscowość / region): SŁAWNO/ZACHODNIOPORSKIE
Posiadane auto: Espace 3.5 V6 LPG
Piwa: 5/14
Wysłany: Wto 04 Paź 2011, 10:22
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


nie napisałem że przy 150tys jest wyklepany tylko przy duzych przebiegach i wtedy potrzebny mu jest dobry film olejowy a nie stworzysz go olejem klasy 5W. masz racje że olej gęstszy ma gorsze przepływy przez kanały ,ale zgodzisz się że film olejowy bedzie bezpieczniejszy i ciśnienie wzrasta co potwierdzaja manometry , jeep którego mam w opisie ma przebieg 500 tys km ciśnienie na zalecanym przez producenta oleju 10w40 siega max 2, tak jest wyklepany na wale , a po wlaniu juz 15w40 dochodzi do 3 , experymentalnie wlałem 20w50 i ciśnienie skoczyło prawie do 5 wiadomo że na zimę to się nie nadaje ale mozna jeszcze podratować zwykły prosty motor , w naszych DCI tzreba podchodzić z rozwaga do tej sprawy !
_________________
przez 12lat :VELSATIS 2.2 DCI 180PS/380Nm po sofcie / teraz :Espace 2007r 3,5 V6 LPG.
Powrót do góry
slapas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 359
Skąd jesteś (miejscowość / region): Europa Zachodnia
Posiadane auto: Honda CR-V 2.0 i-VTEC 2007
Piwa: 21/2
Wysłany: Wto 04 Paź 2011, 12:05
Temat postu:

Re: ( Renault Vel Satis ) Olej 5W40 elf czy już półsyntetyk ?


DANIEL13 napisał:
nie napisałem że przy 150tys jest wyklepany tylko przy duzych przebiegach i wtedy potrzebny mu jest dobry film olejowy a nie stworzysz go olejem klasy 5W...

A dlaczego nie? A co oznacza 5W? Ano to, ze olej zachowuje plynnosc do -30°C i faktycznie w temperaturze "pokojowej" bedzie rzadszy od 10W czy 15W ale silnik przeciez nie pracuje przez wiekszosc swojego zycia w temperaturze pokojowej. Dlatego wazniejszym z punktu widzenia ochrony silnika przed tarciem w trakcie pracy, bedzie druga czesc w oznaczeniu tego parametru, okreslajaca lepkosc w temperaturze 100°C. Mozna przyjac, ze oba oleje 5W40 i 10W40 beda mialy w temperaturze 100 bardzo zblizona lepkosc, tyle ze przy spokojnej jezdzie, na tlokach i zaworach wylotowych bedziemy mieli temperature zblizona do 150°C a przy mniej spokojnej i 250°C wiec, o ile nie zwrocimy uwagi na odpowiednio wysoka jakosc oleju (m.in. odpowiedni parametr HTHS), to ten 10W40 zacznie sie juz "gotowac" i zweglac. Czyli jak juz wspomnialem, przy doborze oleju nalezy wziac pod uwage cale spektrum czynnikow a nie jedynie lepkosc "na zimno". Co prawda w moich wczesniejszych rozwazaniach nie bralem pod uwage tak "wyklepanego" silnika o jakim wspominasz na przykladzie swojego Jeepa ale tak i w tym przypadku powinno sie rozwazac podniesienie nie jedynie lepkosci na zimno ale i w wysokich temperaturach. Czyli nie 10W40 (ktory moze sie okazac zwyklym olejem mineralnym) ale 10W50 lub 10W60 (ktore juz z uwagi na tak szeroki zakres lepkosci, beda musialy byc conajmniej ulepszonymi olejami HC lub syntetykami). Nie przecze, ze prosty, niewysilony benzynowy silnik Jeepa, w zupelnosci zadowoli sie lepszym olejem mineralnym, ale niniejsze forum dotyczy przeciez wyrafinowanej Laughing technologii Renault. Wspolczesne turbodiesle z hydraulicznymi popychaczami i zmiennymi fazami rozrzadu to dosc czule na jakosc oleju urzadzenia i kiedy nawet niezamierzenie wlejemy do nich gestszy ale "gorszy" olej to miast pomoc, zaszkodzimy. No i jeszcze raz moja prosba/sugestia: jesli mowimy cokolwiek o doborze oleju, to nie pomijajmy informacji o jego jakosci, bo inaczej to wyglada troche tak, jak dyskusja nt. samochodow, gdzie jedynym kryterium jest kolor lakieru. A i tak mnie nikt nie przekona, ze zielone sa lepsze od czerwonych. Very Happy
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Vel Satis ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Vel Satis »

Opinie o samochodach Renault Vel Satis - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Vel Satis ) Porady, problemy techniczne

18) EGR »

RenaultKangoo

45 900

2017r.

95 000 km

wielkopolskie

RenaultTalisman

69 800

2018r.

119 432 km

podkarpackie

RenaultMegane

49 900

2017r.

69 000 km

mazowieckie

RenaultKoleos

24 900

2009r.

226 054 km

śląskie

RenaultArkana

117 990

2022r.

2 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System