Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Clio ) Nie działa sprzęgło na wł. silniku. Na wył. można wł. biegi.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Clio ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrowek55

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 101
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: było Renault Scenic 1.9 dci , XII.2000r., jest Dodge Caliber SXT 2.0 16V 2007r.; Citroen C4 II 1.6 VTi 2010, Renault Clio II 1.5 dCi 2004r.
Piwa: 7/4
Wysłany: Sob 05 Lis 2022, 19:35
Temat postu:

Nie działa sprzęgło na wł. silniku. Na wył. można wł. biegi.


Witam Panowie.
Na forum Clio piszę swój 1 post. Mam 1.5 dCi 60 kW z 2004. Dopóki auto jeździło (odkąd je kupiłem rok temu) pedał sprzęgła trzeba było wciskać do samej podłogi bo wtedy dopiero można było przełączyć bieg. Aż do momentu gdy to się skończyło. Linka jest już napięta a na włączonym silniku nie da się włączyć żadnego biegu. Na wyłączonym można każdy. Jak dziś wszedłem pod auto i zdjąłem osłonę silnika to zobaczyłem kilka małych ok. 6 mm fi kulek oraz szczątki prawdopodobnie łożyska. Jak odpaliłem silnik to z komory silnika dochodziły przez chwilę głośne stuki, tak jakby kawałki metalu uderzały o inny metal, pewnie to te szczątki. Domyślam się, że jest to łożysko oporowe sprzęgła. Jeszcze nie wymieniałem sprzęgła, więc byłbym wdzięczny za kilka wskazówek. Mam od znajomego belkę do podwieszenia silnika od góry. Nie mam podnośnika do podparcia skrzyni od dołu. Dysponuję kanałem i ewentualnie jakoś skrzynię będę musiał opuścić do kanału. Pytanie ile ona może ważyć? Zamierzam robić to wg tej instrukcji. Będę wdzięczny za wszelkie porady. Pzdr
Powrót do góry
milejow

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 6209
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mętów pod Lublinem
Posiadane auto: A sprzedałem wszystko wpi.....zdu!
Piwa: 426/11
Wysłany: Sob 12 Lis 2022, 23:27
Temat postu:

Re: ( Renault Clio ) Nie działa sprzęgło na wł. silniku. Na wył. można wł. biegi.


Ciężka sprawa robić to na kanale, trzeba odkręcić sanie ale to dość lekkie żelastwo. Gorzej z nakrętkami w koszyczkach które siedzą w podłużnicach i do nich przykręcane są śruby trzymające sanie, rdzewieje to i trzeba wydłubywać te koszyczki żeby założyć klucz na nakrętkę, w kilku przypadkach musiałem ciąć śruby. Skrzynia to myślę ze 30 kilo, robota do ogarnięcia ale trochę gimnastyki będzie.
Mała uwaga do opisu z linka-nie ma najmniejszego sensu odkręcać magla od kolumny kierownicy, odkręcasz magiel od sań i wyjmujesz sanie magiel zostaje na aucie
Powrót do góry
mrowek55

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 101
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: było Renault Scenic 1.9 dci , XII.2000r., jest Dodge Caliber SXT 2.0 16V 2007r.; Citroen C4 II 1.6 VTi 2010, Renault Clio II 1.5 dCi 2004r.
Piwa: 7/4
Wysłany: Nie 13 Lis 2022, 20:32
Temat postu:

Re: ( Renault Clio ) Nie działa sprzęgło na wł. silniku. Na wył. można wł. biegi.


Dzięki kolego za info. Znalazłem zagraniczny filmik na YT (w Megance) gdzie koleś nie odkręcał nakrętek półosi tylko końcówkę drążka kier. i sworzeń wahacza od piasty oraz piastę od amortyzatora i wyjął całą piastę wraz z półosią. Ja niestety już odkręciłem obie piasty i wziąłem się za dostęp od góry, sanki zostawiłem na później. Przy okazji naprawię wyciek oleju z okolic odmy, wyczyściłem już zawór EGR i zastanawiam się jak wyczyścić nagar tam gdzie siedzi zawór EGR tak aby nie nasyfić do silnika (nawet przy zasłoniętych otworach szmatą). Tak sobie myślę, czy jakby niechcący coś wpadło to można to odkurzaczem z odpowiednio zaadoptowaną rurą karbowaną (np: spustową od pralki) odessać z kanału lub spróbować wydmuchać sprężonym powietrzem? Jeszcze będę miał do usunięcia wyciek na dole przy wybieraku biegów i osłonę gumową pod dźwignią zmiany biegów od spodu, bo też jest uszkodzona. Trochę się zebrało roboty Very Happy .
Powrót do góry
mrowek55

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 101
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: było Renault Scenic 1.9 dci , XII.2000r., jest Dodge Caliber SXT 2.0 16V 2007r.; Citroen C4 II 1.6 VTi 2010, Renault Clio II 1.5 dCi 2004r.
Piwa: 7/4
Wysłany: Pon 02 Sty 2023, 20:21
Temat postu:

Re: ( Renault Clio ) Nie działa sprzęgło na wł. silniku. Na wył. można wł. biegi.


Naprawa skończona. To co zrobiłem:
1. wymienione kompletne sprzęgło (rozpadło się w drobny mak łożysko oporowe).
2. wymieniona gumowa osłona maglownicy.
3. sprawdzone i nasmarowane tłoczki w zaciskach hamulcowych oraz ogólnie sprawdzone, przeczyszczone hamulce i nasmarowane prowadnice zacisków.
4. poprawiona gumowa osłona półosi od strony skrzyni biegów (wcześniej był wyciek bo źle była zamontowana, tj. cienki pierścień usztywniający z tworzywa był krzywo założony, przez co osłona nie była prawidłowo dociśnięta)
5. przeczyszczone styki na rozruszniku
6. wymieniony zawór odmy (wewn. membrana już była mocno sfatygowana)

Kilka rad:
1. przed odkręceniem sanek warto zaznaczyć flamastrem punkty odniesienia na podwoziu w okolicy mocowania sanek, tak aby w to samo miejsce przykręcić je z powrotem.
2. Przy odkręceniu sanek z przodu po stronie pasażera trzeba odkręcić "ciężarek", aby mieć dostęp do śruby sanek. Tylko jedna śruba trzymająca ciężarek znajduje się od grodzi silnika. Po jego zdjęciu robi się doskonały dostęp do śruby. Jak odkręcimy sanki z przodu kluczem oczkowym giętym dostając się przez otwory w ramie to nie trzeba nic ciąć, spawać etc. Na śrubach są zabezpieczenia z dość grubej blachy (ok. 1 mm) ale dłubiąc śrubokrętem da się je wyjąć (ja swoje uszkodziłem i śruby przy skręcaniu posmarowałem czerwonym klejem do gwintów)
3. maglownicy nie trzeba wyjmować, chyba, że ktoś musi tak jak ja. Jak już ktoś wyjmie i pokręci maglownicą lub kierownicą i będzie miał rozkminę, czy dobrze się zejdzie koło kierownicy i równo ustawione koła, niech się nie martwi. wystarczy kierownicę przekręcić max. w jedną str., potem max w drugą i ustawić ją na środku pomiędzy skrajnymi położeniami. To samo trzeba zrobić z maglownicą, tj. odkręcić w jedną potem w drugą stronę, zmierzyć miarką jaki ma max. "rozrzut" i skręcić ją do połowy tego wyniku, tak aby końcówki drążka znalazły się po środku od regulacji magla. Jeżeli wszystko jest OK, to mocowanie maglownicy i kolumny kierowniczej zejdą się w prawidłowym położeniu.
4. skrzynia biegów jest dość ciężka, ja bym sam od dołu nie dał rady ją wyjąć. Korzystając z belki nad silnikiem i podwieszeniu skrzyni na taśmie właśnie na tej belce z pomocą żony, która luzowała lub napinała taśmę wedle potrzeby od góry, a ja od dołu tak jak mi pasowało regulowałem skrzynią, aż udało się ją wyjąć i położyć na desce na kanale.
5. do wlania oleju do skrzyni użyłem największej strzykawki z apteki (fi ok 3 cm) oraz wężyka, ze średnicą wewn. ok 0,8-1 cm. Z cieńszym wężykiem nie ma co podchodzić bo robi się zbyt ciężko i nie da się wcisnąć strzykawki.
Ogólnie polecam wszystkim taką grubszą naprawę. Ja mam kanał więc jest mi łatwiej. Mechanik krzyknął 1200 pln za samą robociznę. za 1/4 tej ceny kupiłem sobie kilka zestawów narzędzi, kluczy, nasadek, które w przyszłości na pewno się przydadzą.
Pzdr.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Clio ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Clio »

Opinie o samochodach Renault Clio - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Clio ) Porady, problemy techniczne


RenaultKadjar

59 900

2016r.

96 152 km

śląskie

RenaultScenic

17 900

2009r.

194 269 km

śląskie

RenaultEspace

93 990

2017r.

78 000 km

śląskie

RenaultKangoo

45 900

2017r.

95 000 km

wielkopolskie

RenaultMegane

36 990

2015r.

111 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System