Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Scenic ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sirpsychol

Czytelnik



Dołączył: 18 Mar 2020
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łomianki
Posiadane auto: Scenic I ph2 F4R Aut.
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 18 Mar 2020, 01:43
Temat postu:

Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Witam wszystkich.
Pacjent to mój Scenic I ph2 2000r. 2.0 benzyna z automatem.
Mam problem z piszczącym paskiem wieloklinowym, zarówno stary pasek jak i nowy Gates 5PK1750 piszczy przy skręcaniu, czasem piszczy na biegu jałowym lub na "drive" kiedy stoję np. na światłach, losowość wynika raczej od warunków atmosferycznych. Sprawdziłem czy na którymś z kół osprzętu jak i rolkach nie ma zbyt dużego oporu ale nie stwierdziłem nic podejrzanego. Zauważyłem jednak, że po naciśnięciu i odpuszczeniu gazu rolka napinacza porusza się przód/tył, kiedy cofa się to lekko przygasają światła (zwalnia alternator).

Nie mając innych (jakich?) narzędzi pomiarowych sprawdziłem kluczem dynamometrycznym z nasadką 13 ile siły potrzebuję aby cofnąć napinacz.
1. Założony pasek. Aby cofnąć napinacz, zluzować pasek o przynajmniej 1mm potrzebuję ~14Nm.
2. Bez paska. Aby cofnąć napinacz do skrajnej pozycji czyli napiąć maksymalnie jego sprężynę potrzebuję ~24Nm.

Może ktoś miałby możliwość sprawdzić u siebie te wartości dla porównania?
Ewentualnie może ktoś wie czy w tych napinaczach oprócz sprężyny jest jakiś tłumik drgań lub coś podobnego w działaniu? Może sam pomiar siły naciągu to zbyt mało aby stwierdzić czy napinacz jest sprawny?
Numery pod jakimi występuje ten napinacz:
7700102872
8200277606
8200403954
8200603359
Moj jest raczej oryginalny, czy fabryczny czy już wymieniany niestety nie wiem.
BTW podpowiedzi typu talk, spreje, czyszczenie czy czy brudzenie smołą znam ale wolałbym wyeliminować przyczynę piszczenia niż walczyć z objawami, koła pasowe czyste, proste, nieprzekoszone jakby ktoś pytał Smile

Pozdro!
_________________
Naprawa Scenica to wieczna praktyka...
Powrót do góry
dodek

Auto Maniak



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 914
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zakopane
Posiadane auto: Renault Clio 1,4 16V 2003 98KM, Renault Trafic 2,0 dCi 2009 140 KM
Piwa: 75/29
Wysłany: Sro 18 Mar 2020, 10:41
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


A sprawdzałeś sprzęgło na alternatorze?
Powrót do góry
amples

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 209
Skąd jesteś (miejscowość / region): w.wa
Posiadane auto: master
Piwa: 11/0
Wysłany: Sro 18 Mar 2020, 12:27
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Sprawdź sobie osiowość rolek i napinacza .
Mailem podobny problem , [ cenzura ]..ny kopiłem nowy napinacz , (cisza)
porównując je okazało się ze stary jest nieznacznie skrzywiony .
Powrót do góry
sirpsychol

Czytelnik



Dołączył: 18 Mar 2020
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łomianki
Posiadane auto: Scenic I ph2 F4R Aut.
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 19 Mar 2020, 19:23
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


dodek napisał:
A sprawdzałeś sprzęgło na alternatorze?

Alternator to 90A Valeo sg9b033, nr. części 8200030635, nie posiada sprzęgła, rolka jest pusta w środku, przykręcona bezpośrednio do wału wirnika.

amples napisał:
Sprawdź sobie osiowość rolek i napinacza .
Mailem podobny problem , [ cenzura ]..ny kopiłem nowy napinacz , (cisza)
porównując je okazało się ze stary jest nieznacznie skrzywiony .


Sprawdziłem, ich osie są równoległe, płaszczyzna pracy paska jest zachowana, pasek układa się bez ukosów. Zresztą stary pasek jest zużyty równomiernie. Nieznacznie skrzywiony to znaczy jak bardzo? Swój wyjąłem do weryfikacji ale oprócz samej siły sprężyny nie mam zastrzeżeń.
_________________
Naprawa Scenica to wieczna praktyka...
Powrót do góry
BlackRaven

Auto Maniak



Dołączył: 25 Gru 2013
Posty: 1598
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Laguna 3 Coupe 2.0 Dci
Piwa: 70/2
Wysłany: Pią 20 Mar 2020, 09:52
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3544556.html
_________________
Gdy idziesz po taniości zawsze kończy się drogo
Yamaha FJ 1200
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 20 Mar 2020, 09:52
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
sirpsychol

Czytelnik



Dołączył: 18 Mar 2020
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łomianki
Posiadane auto: Scenic I ph2 F4R Aut.
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 20 Mar 2020, 16:31
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Jak pisałem, alternator bez sprzęgła ale skoro na słowo nie wierzycie


_________________
Naprawa Scenica to wieczna praktyka...
Powrót do góry
BlackRaven

Auto Maniak



Dołączył: 25 Gru 2013
Posty: 1598
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Laguna 3 Coupe 2.0 Dci
Piwa: 70/2
Wysłany: Sob 21 Mar 2020, 19:16
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Czyli pewnie w jakichś warunkach alternator stawia duży opór. Może masz gdzieś chwilowe zwarcia ?Im większy pobór pradu tym większy opór na altku co może powodować uślizg paska
_________________
Gdy idziesz po taniości zawsze kończy się drogo
Yamaha FJ 1200
Powrót do góry
dodek

Auto Maniak



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 914
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zakopane
Posiadane auto: Renault Clio 1,4 16V 2003 98KM, Renault Trafic 2,0 dCi 2009 140 KM
Piwa: 75/29
Wysłany: Nie 22 Mar 2020, 00:45
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Doczytałeś do końca co Ci podesłał BlackRaven. Mam wrażenie, że wymiana koła stałego na sprzęgiełko załatwiłoby sprawę. Kiedyś miałem Scenica i zatarło mi się sprzęgło na altku. Na wolnych obrotach szarpało napinaczem i postukiwało. Długo do tego dochodziłem co to może być.
Powrót do góry
sirpsychol

Czytelnik



Dołączył: 18 Mar 2020
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łomianki
Posiadane auto: Scenic I ph2 F4R Aut.
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 22 Mar 2020, 07:55
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Tak, być może dołożenie sprzęgiełka załatwiłoby problem na jakiś czas choć wątpię, bo jak dotąd pasek nie piszczał mimo "uproszczonej" konstrukcji alternatora (swoją drogą czy nie jest tak, że sprzęgiełko było montowane w wersjach z manualną skrzynią aby zmniejszyć obciążenia przy ewentualnych szarpnięciach podczas pracy sprzęgła?). Pasek piszczy i tak na kole pompy wspomagania, opisałem przygasanie świateł aby zobrazować co się dzieje z paskiem, czyli że zmienia swoja prędkość przesuwu na odcinku na którym znajduje się koło pasowe alternatora w momencie przemieszczania się rolki napinacza. Kolejność akcesoriów napędzanych przez pasek wygląda tak: Pasek ciągnięty jest przez koło pasowe wału korbowego, dalej jest pompa wody, AC, pompa wspomagania, alternator, napinacz i rolka prowadząca. Po prostu alternator jest tutaj najbardziej narażony na problemy z naciągiem paska bo jest ostatnim z akcesoriów. Ale aby wykluczyć rolę alternatora w stawianiu oporu jestem skłonny go odłączyć i sprawdzać auto na samym akumulatorze. Co do oporów na pompie wspomagania to w domowych warunkach nie jestem w stanie tego zmierzyć dlatego prosiłem was o dane z pomiarów sprężyny napinacza. Jeżeli okazałoby się, że mój napinacz jest zbyt słaby to bym go wymienił, jeżeli mielibyście zbliżone wartości to znaczyłoby, że problem mam we wspomaganiu. Także jeżeli macie możliwość to proszę zmierzyć i podzielić się wynikami, wolałbym opierać się na danych, nie na domysłach.
_________________
Naprawa Scenica to wieczna praktyka...
Powrót do góry
BlackRaven

Auto Maniak



Dołączył: 25 Gru 2013
Posty: 1598
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Laguna 3 Coupe 2.0 Dci
Piwa: 70/2
Wysłany: Nie 22 Mar 2020, 11:41
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Czy ty czasem nie masz tłumika drgań gumowego na kole pasowym na wale korbowym ? Tu może być problem
_________________
Gdy idziesz po taniości zawsze kończy się drogo
Yamaha FJ 1200
Powrót do góry
sirpsychol

Czytelnik



Dołączył: 18 Mar 2020
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łomianki
Posiadane auto: Scenic I ph2 F4R Aut.
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 25 Mar 2020, 01:09
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Weryfikacja siły napinacza paska wieloklinowego. F4R 2.0 16v


Tak, stan koła weryfikowałem kiedy miałem wyjęte sanki (robiłem skrzynię i maglownicę) jakieś 10kkm temu. Obecnie sprawdzałem tylko czy nie zauważę jakiegoś pływania czy bicia tego koła podczas pracy, nic takiego nie zaobserwowałem. Ręką sprawdziłem luz bez założonego paska, było sztywne. Może jak będzie potrzeba to zdemontuję w weekend koło i osłonę przeciw błotną aby mieć tam jakikolwiek lepszy dostęp, na razie nie podlegam kwarantannie i normalne dojeżdżam tym autem do pracy... choć szczerze wątpię aby coś z tym kołem miało być nie tak, raczej byłoby po nim widać, że nierówno pracuje albo miałoby jakieś luzy
_________________
Naprawa Scenica to wieczna praktyka...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Scenic ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Scenic »

Opinie o samochodach Renault Scenic - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Scenic ) Porady, problemy techniczne


RenaultMegane

18 900

2009r.

184 200 km

łódzkie

RenaultScenic

26 900

2014r.

238 890 km

śląskie

RenaultMegane

20 900

2009r.

163 510 km

śląskie

RenaultKangoo

22 999

2012r.

240 000 km

warmińsko-mazurskie

RenaultMegane

19 999

2009r.

165 661 km

świętokrzyskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System