Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Thalia ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 16:14
Temat postu:

Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Witam,

Noszę się z zamiarem zainstalowania w mojej Renault Thalii 4-ech prostych czujników cofania (mniej więcej takich: http://allegro.pl/item711186270_czujniki_cofania_wyswietlacz_lcd_buzzer_okazja.html).

Chyba najlepszym miejscem na montaż byłby tylny zderzak, nad tablicą rejestracyjną w miejscu, gdzie na zdjęciu poniżej widoczna jest czarna maskownica.

I teraz najważniejsze pytanie: Czy ktoś z Was demontował kiedyś tylny zderzak w Thalii lub wie jak dostać się do kanału technicznego zderzaka, gdzie biegną przewody? A może ma ktoś doświadczenie z montażem podobnych czujników?

Z góry dzięki za pomoc.

Zdjęcie:

Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
archive

Gość







Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 16:23
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


.
Powrót do góry
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 16:25
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Serdeczne dzięki za odpowiedź. Czy to jedyne śruby na których trzyma się zderzak?

Czy czarnymi nakładkami nazywasz widoczne na zdjęciu listwy maskujące?
Powrót do góry
archive

Gość







Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 16:34
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


.
Powrót do góry
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 16:41
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Cytat:
Tak


A to odpowiedź na które z moich pytań? Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 16:41
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
archive

Gość







Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 18:46
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


.
Powrót do góry
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Czw 20 Sie 2009, 18:48
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Dzięki, odezwę się jak poszło. Na razie powiem tyle, że czarne nakładki są mocowane na wcisk od zewnątrz - wystarczy podważyć plastikowe zatrzaski.

Ostatnio zmieniony przez Viper87 dnia Nie 30 Sie 2009, 09:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Nie 30 Sie 2009, 09:44
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Czy ktoś wie jakim typem śruby przymocowany jest ten zderzak? Znalazłem śruby na zewnątrz samochodu koło błotników. Wyglądają jak sześciokąty, ale zwykły sześciokąt nie pasuje. Bardzo proszę o pomoc.

Z góry dzięki.
Powrót do góry
archive

Gość







Wysłany: Nie 30 Sie 2009, 15:27
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


.
Powrót do góry
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Nie 30 Sie 2009, 17:47
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Mam rozumieć, że 10-cio kąt? Nie wydaje mi się...
Powrót do góry
archive

Gość







Wysłany: Nie 30 Sie 2009, 20:54
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


.
Powrót do góry
sebabo

Debiutant



Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 44
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sędziszów
Posiadane auto: RENAULT THALIA 1.4 8V 2001R
Piwa: 3/5
Wysłany: Sro 02 Wrz 2009, 17:09
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Jak zamontujesz te czujniki to napisz jak działają, bo tez myślałem o takich ale jakoś nie bardzo mam zaufanie. Pozdrawiam
Powrót do góry
Grika

Debiutant



Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 45
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gołkowice
Posiadane auto: Renault Scenic III Expression 1,6 16V 110KM 2010r
Piwa: 1/3
Wysłany: Nie 06 Wrz 2009, 10:17
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


sebabo napisał:
Jak zamontujesz te czujniki to napisz jak działają, bo tez myślałem o takich ale jakoś nie bardzo mam zaufanie. Pozdrawiam

Ja je mam już rok w międzyczasie dwa sensory padły a udało mi se wywiercić bez demontażu zderzaka
Powrót do góry
mizmars

Czytelnik



Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Skoda Roomster Scout 1,9 TDI 2007
Piwa: 2/1
Wysłany: Czw 10 Wrz 2009, 10:50
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Witam wszystkich. Zamontowałem rok temu dokładnie takie: http://allegro.pl/item732731408_czujnik_parkowania_4_odlaczane_sensory_wysw_led.html

Są nieco mniejsze od standartowych, więc elegancko wkomponowały się w czarną nakładkę.
Sprawują się bez zarzutu. Są super. Montaż banalny. Ściągałem tylko zderzak (nie ściągałem czarnej maskownicy). Sensory zamocowałem w czarnej maskownicy a wskaźnik zamocowałem na żep do górnej części lusterka wstecznego. Przewody od sensorów do bagaznika wpuściłem przez środkowy otwór. a do wskażnika lewą górą w podsufitce.
Jak znajde chwilkę to załączę fotki.
[/url]
Powrót do góry
mizmars

Czytelnik



Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Skoda Roomster Scout 1,9 TDI 2007
Piwa: 2/1
Wysłany: Czw 10 Wrz 2009, 11:06
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Jedną fotkę znalazłem:


Ostatnio zmieniony przez mizmars dnia Czw 04 Lis 2010, 23:34, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
mizmars

Czytelnik



Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Skoda Roomster Scout 1,9 TDI 2007
Piwa: 2/1
Wysłany: Nie 13 Wrz 2009, 11:26
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Czujniki parkowania:


Pojedynczy sensor:


Przeprowadzenie przewodów do bagażnika:


Wyświetlacz:


Piszcie, jeżeli potrzebne wyjaśnienia. Laughing


Ostatnio zmieniony przez mizmars dnia Czw 04 Lis 2010, 23:38, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Viper87

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Renault Thalia RT 1.4, 2004
Piwa: 1/1
Wysłany: Sro 07 Paź 2009, 20:40
Temat postu:

Re: ( Renault Thalia ) Czujniki cofania - demontaż tylnego zderzaka


Witam wszystkich serdecznie!

Czujniki wreszcie zamontowałem. Wszystko działa jak należy i jestem bardzo zadowolony.

Na wstępie chciałbym szczególnie podziękować mizmarsowi za okazaną pomoc i wsparcie w naszej korespondencji na PW. Gdyby nie Ty pewnie nie miałbym odwagi zabrać się za całą operację Wink

Czujniki działają wyśmienicie (choć pewnie mogłyby lepiej, ale mam świadomość, że kupiłem jeden z tańszych modeli). W wolnej chwili postaram się zamieścić zdjęcia.

Zaś już teraz dla potomności postanowiłem zamieścić

Opis montażu czujników parkowania

Co nam będzie potrzebne
-zestaw wkrętaków typu TORX
-klucz płaski 10 lub w postaci tzw. "grzechotki"
-wiertło typu "otwornica" (na ogół jest w zestawie)
-płaski śrubokręt
-taśma izolacyjna
-zwykły miernik lub prosty multimetr
-lutownica
-kawałek cyny
-wiertarka
-podnośnik samochodowy
-klucz do odkręcania kół
-taśma miernicza
-kawałek kredy
-ewentualnie latarka

Proces montażu

Najpierw należy zdjąć tylny zderzak:
1.) Kładziemy się pod bagażnikiem samochodu i odkręcamy śrubę 10, znajdującą się na środku tylnego podwozia pomiędzy specjalnymi widełkami przytrzymującymi tylny zderzak.
2.) Odkręcamy 3 śruby TORX na zewnętrznych krawędziach zderzaka - jedna z nich znajduje się w nadkolu, dwie pozostałe są zlokalizowane na spodzie zderzaka pod bagażnikiem - śruby te mocują nadkola do zderzaka. Po obu stronach łącznie powinno być 6 śrub TORX.
3.) Zdejmujemy jedno z kół, aby dostać się do dwóch następnych śrub: jednej mocującej nadkole do samochodu, znajdującej się niejako za kołem, w postaci zwykłej nakrętki 10-tki, oraz drugiej znajdującej się od spodu na samym końcu zderzaka, mocującej zderzak do karoserii - tym razem zwykła śruba 10. Do odkręcenia tej ostatniej polecam użycie "grzechotki", gdyż nie ma miejsca na obracanie kluczem płaskim.
4.) Zakładamy uprzednio zdjęte koło i cały p. 3 powtarzamy po drugiej stronie wozu.
5.) Otwieramy klapę bagażnika i wykręcamy 2 śruby 10-tki po każdej stronie - jedną zaraz koło śrub do których dochodzą przewody elektryczne masy, oraz drugą w samym rogu bagażnika - z tą śrubą mogą być problemy ze względu na małą ilość miejsca. W takim przypadku należy odkręcić czarne, boczne maskownice i kombinerkami ścisnąć zatrzask utrzymujący przytwierdzone do nich przewody (maskownice trzymają się na 4 śrubach typu TORX). Całą operację powtarzamy po drugiej stronie bagażnika. UWAGA! Nie należy odkręcać śrub z przewodami elektrycznymi, gdyż może to spowodować problemy z zapłonem i ogólnie z elektryką samochodu!
Na koniec zdejmujemy czarne gumowe spinki na wierzchu zderzaka, przekręcając je o ćwierć obrotu.
6.) Teraz jesteśmy gotowi do zdjęcia tylnego zderzaka. Należy zdecydowanym ruchem pociągnąć go w tył i do góry - w razie potrzeby można próbować wpierw zdjąć boczne części zderzaka z zaczepów, ale ja osobiście nie miałem takiej potrzeby.
7.) Teraz musimy odłączyć zasilanie tylnej lampki, oświetlającej tablicę rejestracyjną. Należy ostrożnie wyjąć cały moduł przez otwór zderzaka, podważając widoczny po lewej stronie zatrzask np. płaskim śrubokrętem. Następnie należy zlokalizować zatrzask konektora widoczny od spodniej strony moduły i otworzyć go. Dalej trzeba odłączyć biały konektor.
8.) Teraz czeka nas mierzenie zderzaka taśmą i znaczenie otworów na czujniki wcześniej przygotowaną kredą. Po wszystkim wiercimy otwory i przeprowadzamy kable do środka komory bagażnika, wyjmując czarną, okrągłą zaślepkę, zlokalizowaną po środku tylnej części karoserii.
9.) Zakładamy zderzak powtarzając punkty od 1 do 7 w odwrotnej kolejności. Zderzak wchodzi gładko i nie ma konieczności robić niczego na siłę. Należy jedynie uważać, aby ze zderzaka nie wypadły otwory gwintowe w postaci blaszek, gdyż nie będzie wówczas możliwe przykręcenie w tym miejscu śruby.
10.) Przeprowadzamy kabel od wyświetlacza do wnętrza kabiny, przepychając go za lewą lub prawą sprężyna klapy bagażnika przez specjalny otwór biegnący wzdłuż słupka i wychodzący wywnętrz kabiny w postaci czegoś co może przypominać "wywietrzniki", zlokalizowane nad tylną półką samochodu. Następnie upychamy kabel za podsufitką i wyprowadzamy w zadanym miejscu - ja podobnie jak mizmars wybrałem miejsce na wstecznym lusterkiem
11.) Odkręcamy palcami "motylki" utrzymujące pokrywę zasłaniającą dostęp do prawej lub lewej tylnej lampy (w zależności od wybranego miejsca podłączenia centralki i kanału, którym wyprowadziliśmy kabel wyświetlacza do wnętrza samochodu). UWAGA! Motylki te równocześnie przytwierdzają lampę do karoserii pojazu, dlatego odkręcając je należy być na to przygotowanym i nie dopuścić do upadku lampy na ziemię!
12.) Odłączamy konektor z wiązką kabli, biegnącą do tylnej lampy. Następnie włączamy elektrykę w aucie, wrzucamy wsteczny i badamy multimetrem napięcie na poszczególnych przewodach. Po zlokalizowaniu przewodu zasilania tylnej lampy (prawdopodobnie biały kabel) przylutowujemy do niego biegun "+" kabla zasilającego naszych czujników. Masę (biegun "-") przylutowujemy do masy, podłączonej do wspomnianej wcześniej śruby, do której dochodzą kable elektryczne.
13.) Podłączamy wszystkie przewody do centralki, zachowując właściwą kolejność i oznaczenia czujników!
14.) Wiązki kabli spinamy dostarczonymi plastikowymi spinkami lub owijamy taśmą izolacyjną. Następnie upychamy je pod wykładziną bagażnika. Centralkę lokalizujemy za wspomnianą wcześniej czarną maskownicą (lewą lub prawą) i przyklejamy do powierzchni samochodu wewnątrz bagażnika. Pozostałe kable możemy przykleić taśmą wewnątrz bagażnika w kilku miejscach, uważając, aby w trakcie normalnej pracy pokrywy bagażnika nie zostały one przecięte przez pracujące sprężyny. Na końcu przykręcamy na powrót maskownicę.

Gotowe!

Czas trwania całej operacji: zależy od doświadczenia. Na pewno ok. 3 godzin.

Mam nadzieję, że powyższy opis komuś się przyda. W paru miejscach wykorzystałem (zarówno w praktyce jak i w opisie) rady mizmarsa - mam nadzieję, że się nie obrazi Smile

Pozdrawiam wszystkich i ... miłego montowania.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Thalia ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Thalia »

Opinie o samochodach Renault Thalia - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Thalia ) Porady, problemy techniczne


RenaultKadjar

63 900

2016r.

74 000 km

wielkopolskie

RenaultScenic Conquest

18 000

2008r.

184 000 km

śląskie

RenaultKadjar

97 990

2022r.

20 000 km

śląskie

RenaultLaguna

23 600

2008r.

219 000 km

śląskie

RenaultCaptur

56 900

2018r.

57 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System