Renault

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Scenic ) Instrukcje, manuale, fotoreportaże
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
art110377

Stały Bywalec



Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 144
Skąd jesteś (miejscowość / region): Morąg. West Mazury.
Posiadane auto: Kia Soul 1.6 CRDi. 2009 r.
Piwa: 19/22
Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 00:53
Temat postu:

Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Jak powszechnie wiadomo, znalezienie oryginalnej windy koła zapasowego do Grand Scenica graniczy z cudem, a nawet jeśli się nam znaleźć uda, jej koszt nawet na „czarnym rynku” jest powalający… Do tego należałoby też doliczyć samo koło dojazdowe, które akurat do Scenica jest również wyjątkowo drogie... Wypisz wymaluj, za cały zestaw, pare ładnych „stówek”, nie mniej niż 6… Confused Śmiem więc twierdzić, po takich moich prywatnych rozważaniach, że średnio łapiąc kapcia 2 razy w czasie całego okresu używalności pojazdu, chyba taniej by było przejechać się te 2 razy jak „król” na lawecie… A na pewno śmiało można by ze 2 razy się taksóweczką, z kołem do wulkanizatora przejechać… Cool
Alternatywą mógłby być zamiennik, np. z Espace’a, ale i on cenowo nie zachwyca, a i pasuje nie do końca idealnie…
Dlatego opracowałem alternatywę. Dostosowałem chyba najtańszą jaką udało mi się znaleźć windę z auta osobowego do swojego Granda.
Jest to winda od Toyoty Corolli Verso, która na pierwszy rzut oka nijak się ma do oryginału, ale jak się nad nią popracuje, to działa i służy tak samo jak oryginał… I nie trzeba mieć do tego garażu, super narzędzi ani być wcale mechanikiem (można być żołnierzem na przykład)… Cool Wystarczy miejsce pod blokiem, „kawałek” balkonu, żeby można było pohałasować, przedłużacz, wiertarka, szlifierka kątowa, parę nakrętek, podkładek, jedna śrubka, "blaszka" z BricoMarche i jakieś dobre pivko na deser… Rolling Eyes

Tak wyglądał oryginał tej windy od Toyoty… Była w stanie idealnym. Zapłaciłem za nią całe 70zł.

1

Krok drugi to usunięcie piankowej uszczelki (bo i tak nie pasuje) i przerobienie śruby zwijacza z pięciokątnej na normalną, sześciokątną… Taki „zonk” od Toyoty… Można też odciąć skrajne mocowania śrub (dla estetyki). Wszystko szlifierką. Następnie należy wygiąć rurkę prowadzącą linkę. Rurka jest twarda, ale jak się ją pomęczy np. na balustradzie balkonu to jest to do zrobienia bez narzędzi. Gustlik nie takie pręty w paluchach wyginał… Cool

2
3
4

Teraz najgorsze… Trzeba zrobić Scenicowi gratisowy otworek, wyprowadzić nim dłuższą śrubkę m8 i zakontrować od spodu dwiema (!) nakrętkami. Dwie nakrętki, to dystans od podłogi, żeby cały mechanizm pasował i działał idealnie… Ja dodatkowo dla spokoju ducha pacnąłem pod i na nową błyszczącą śrubkę trochę silikonu, żeby wyeliminować ewentualne nieszczelności. Śrubka w niczym nie przeszkadza, jest niewidoczna (pod wykładziną) i służy tylko do utrzymania samego mechanizmu (zwijaka). Ciężaru koła nie trzyma absolutnie. Ponadto na jedną z oryginalnych śrub (tylną, od strony zderzaka) należy wkręcić nakrętkę, również jako dystans dla mechanizmu (zwijaka). Samo miejsce „odwiertu” wynika z rozstawu otworów windy…

5
6

Teraz wklejamy piankową bądź gumową uszczelkę w zaniżenie w profilu podłogi. Kształt uzależnił się od dostępnego miejsca i otworu na śrubę do podciągania linki. Pianka musi mieć wysokość w okolicach 12-15 mm. Nie miałem takiej grubej więc wklejałem warstwowo…

7
8
9

No i montaż… Sam zwijacz trzyma się na 2 śrubach (jednej oryginalnej i tej jednej nowej). Użyłem akrętek samokontrujących ale tak zapobiegawczo wkręciłem pod nie zwykłe, aby nie zostawiać gołych gwintów, bo „rudy” mógłby się zaczaić…

10
11
12
13

Sam wieszak, z którego wychodzi linka z „grzybkiem” mocowania koła wisi na dwóch oryginalnych śrubach. Tylko w związku z tym, że ten oryginalny profil jest węższy i otwory nie pasowały, wsunąłem w niego wspomnianą wyżej blaszkę, a w zasadzie gruby stalowy płaskownik z właściwie wywierconymi otworami. Całość jest bardzo solidna. A jest to ważne, bo na tym profilu wisi cały ciężar koła… Niestety nie zrobiłem fotki płaskownika, ale można go dojrzeć na fotkach poniżej, choć dla utrudnienia jest również pomalowany na czarno… Cool

14
15

Efekt końcowy psuje trochę grubość koła (szerokość felgi i opony)… Ale z tym jeszcze powalczę. Choć tak naprawdę to nie jest aż tak nisko. Na pewno koło nie wisi niżej niż przednie zawieszenie, miska olejowa czy tylna belka… No ale jest widoczne, nie zaprzeczę. Może uda się kupić jakąś dojazdówkę po taniości… Ostatecznie zmienię oponę na węższą…

16
17
18
19

W sumie „ogarnąłem temat” marnując jeden dzień urlopu… Rolling Eyes Ale za to jak pivko smakowało! Razz No i trochę się morale żołnierzowi podniosło... Wink
_________________
Kia Soul. \\\"Ropuch\\\".
Powrót do góry
Wystawiono 5 piw(a)
hajer_mihau

Auto Maniak



Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 1002
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łęczna
Posiadane auto: Grand Scenic II \'06 1.9 dCi FAP
Piwa: 121/118
Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 12:09
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Stawiam piwo za super robotę. Fajnie wymyśliłeś z tą uszczelką piankową. Ja bym radził jeszcze całość psiknąć fluidolem (ja tak zrobiłem) - tam na bank po zimie będzie mnóstwo soli i rudej. Ja aż boję się tam zaglądać Confused
_________________

POZDRAWIAM Wink
Powrót do góry
archive_20

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 12:18
Temat postu:

Re: Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


również piwo za manual i:
- z oryginalną windą spokojnie wchodzi pełne koło (widać w moim manualu)
- nie ma ingerencji w blachę pojazdu
- w miejscu, gdzie są nowe otwory trzeba bardzo pilnować, by ruda nie pożarła auta

Very Happy
Powrót do góry
hajer_mihau

Auto Maniak



Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 1002
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łęczna
Posiadane auto: Grand Scenic II \'06 1.9 dCi FAP
Piwa: 121/118
Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 12:27
Temat postu:

Re: Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


mrarek napisał:
- z oryginalną windą spokojnie wchodzi pełne koło

Ale to nie jest pełne koło - to jest 175/70/16 Very Happy
_________________

POZDRAWIAM Wink
Powrót do góry
art110377

Stały Bywalec



Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 144
Skąd jesteś (miejscowość / region): Morąg. West Mazury.
Posiadane auto: Kia Soul 1.6 CRDi. 2009 r.
Piwa: 19/22
Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 12:29
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


hajer_mihau napisał:
Ja bym radził jeszcze całość psiknąć fluidolem (ja tak zrobiłem) - tam na bank po zimie będzie mnóstwo soli i rudej. Ja aż boję się tam zaglądać Confused

A dzięki za radę. Choć i ja nie zamierzam już tam zaglądać... Kapcia już w Grandzie złapałem więc chyba prywatny limit już wyczerpany... Bo użytkując poprzednie auta średnio po ok. 3 lata każde, łapałem "gumę" raz na każde... I z każdym z 4 poprzednich samochodów było to samo. Cool
mrarek napisał:
również piwo za manual i:

A to już manual?
mrarek napisał:

- z oryginalną windą... nie ma ingerencji w blachę pojazdu

Ale jest znaczna ingerencja w portfel... Tylko to mnie blokowało i zdopingowało do takiej modyfikacji... Sam też wolałbym mieć oryginalną...
_________________
Kia Soul. \\\"Ropuch\\\".
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 12:29
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
hajer_mihau

Auto Maniak



Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 1002
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łęczna
Posiadane auto: Grand Scenic II \'06 1.9 dCi FAP
Piwa: 121/118
Wysłany: Pią 01 Lip 2011, 12:38
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Ku przestrodze - znajomy też ma orginalną windę - złapał gumę, opuścił koło wymienił i zepsute koło wrzucił do bagażnika a windę podciągnął bez koła - BŁĄD!!! Winda poszła do kosza - tak się poplątała linka - nie do naprawienia Confused
_________________

POZDRAWIAM Wink
Powrót do góry
marian060482

Debiutant



Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czerwin
Posiadane auto: Dodge Journey 2.0 crd. 2010
Piwa: 0/3
Wysłany: Nie 23 Paź 2011, 20:21
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II


WITAM !!!!!!!!!!
skladam szacun dla pomysłodawcy!!!!!
winda( jak w/w od verso ) o 100zl drozsza ale jest bylo mocowanie(bez piwka bo jazda sie szykowała myślałem ze juz nie wygne do 2 śrób ale jako stary "termit" odzyskałem świadoośc i spokój ducha dałem RADĘ!!! wszystko sie uplasowło na swoim miejscu!!!!!!!!!) manual gites majones (było warto)wszystko siedzi jazda próbna po bezdrożach pelne turbulencje osadzenie bez zmian pelne kolo sie trzyma 205/60/16 i w porownaniu do zdjec które kolega zamiescil u mnie malo widoczne nawet zonka sie nie kapnela ze winde mamy!!!!! poza tym ze bagaznik wiekszy !!!!!!!!!!!!!leje sie takie cos co browaru nie przypomina a ma 40% i wiecej zapraszam pomyslodawce na opicie patentu bo sie nalezy!!!!!!!!!! a gg powinno byc jak nie to pw!!!!!! pozdrawiam i szacun oraz podziekowania za pomocna dłoń!!!!
DZIĘKUJĘ!!!
Powrót do góry
art110377

Stały Bywalec



Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 144
Skąd jesteś (miejscowość / region): Morąg. West Mazury.
Posiadane auto: Kia Soul 1.6 CRDi. 2009 r.
Piwa: 19/22
Wysłany: Nie 23 Paź 2011, 21:46
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Dziękuję za uznanie... Cieszę sie, że ktoś mógł skorzystać z pomysłu. Aż się dusza raduje. Very Happy
_________________
Kia Soul. \\\"Ropuch\\\".
Powrót do góry
archive_20

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
Wysłany: Pon 24 Paź 2011, 13:44
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


po to właśnie jest TO forum Very Happy
Powrót do góry
ZbychuKa

Czytelnik



Dołączył: 28 Sie 2011
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Białystok
Posiadane auto: Renault Grand Scenic, 1,9dci, 2004
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 24 Paź 2011, 17:47
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II


To i ja się dopiszę Smile też mam verso windę (2-mce) z pomysłu kolegi art110377, może aż tak profesjonalnie nie wyszło, bo nie malowałem ale koło dojazdowe zamiast walać się w bagażniku jest po autem Smile
Największym wyzwaniem okazała się jednak wymiana śruby, zeszlifowanie jej do sześciokątnej ... moja wyobraźnia tego nie ogarniała.
Powrót do góry
art110377

Stały Bywalec



Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 144
Skąd jesteś (miejscowość / region): Morąg. West Mazury.
Posiadane auto: Kia Soul 1.6 CRDi. 2009 r.
Piwa: 19/22
Wysłany: Sob 13 Sie 2016, 12:16
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Jeśli ktoś jest jeszcze zainteresowany tematem, to melduję, że cudownie odnalazłem swoje fotki do manuala... Very Happy
_________________
Kia Soul. \\\"Ropuch\\\".
Powrót do góry
jariw

Czytelnik



Dołączył: 13 Mar 2016
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Renault Grand Scenic 1,9 dCI 2005
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 24 Sie 2016, 06:46
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


art110377 napisał:
Jeśli ktoś jest jeszcze zainteresowany tematem, to melduję, że cudownie odnalazłem swoje fotki do manuala... Very Happy


Ja jestem jak najbardziej zainteresowany fotkami, bardzo proszę jeśli to możliwe PW albo w nowym poście.
Z góry piękne dzięki.
Powrót do góry
art110377

Stały Bywalec



Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 144
Skąd jesteś (miejscowość / region): Morąg. West Mazury.
Posiadane auto: Kia Soul 1.6 CRDi. 2009 r.
Piwa: 19/22
Wysłany: Sro 14 Wrz 2016, 17:19
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Dziękuję opiekunom forum za odświeżenie fotek...
Wszystko znów działa jak trzeba.
Pozdrawiam przy okazji forumowiczów.
_________________
Kia Soul. \\\"Ropuch\\\".
Powrót do góry
Myku

Czytelnik



Dołączył: 03 Mar 2023
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Scenic II 2.0 dCi 2007
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 22 Maj 2023, 19:44
Temat postu:

Re: ( Renault Scenic ) Alternatywna winda do Grand Scenic II. Da się...


Dzięki za ten pomysł, wczoraj zaadoptowałem go u siebie i jest jak tralala!
_________________
______________________________
Pozdrowienia!
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum RENAULT Forum Strona Główna -> ( Renault Scenic ) Instrukcje, manuale, fotoreportaże Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Renault Scenic »

Opinie o samochodach Renault Scenic - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Renault Scenic ) Instrukcje, manuale, fotoreportaże


RenaultMegane

57 900

2020r.

76 000 km

mazowieckie

RenaultTalisman

83 900

2020r.

40 000 km

mazowieckie

RenaultScenic

22 400

2013r.

234 000 km

podkarpackie

RenaultLaguna

38 900

2012r.

170 000 km

śląskie

RenaultMegane

16 900

2011r.

257 932 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System